Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
Komu przysługuje świadczenie wychowawcze:
- matce,
- ojcu,
- opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu, jeżeli wystąpił z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka,
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie tj. schronisku dla nieletnich, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, a także szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej,
- pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
- członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Brak wymogu ustalenia alimentów
Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.
Świadczenie wychowawcze wypłacane jest w kwocie 500 zł na dziecko.
Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze bez kryterium dochodowego przysługuje na każde dziecko w rodzinie do ukończenia 18. roku życia.
Aby uzyskać prawo do „500+” na nowych zasadach, rodzice dziecka, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, a chcą wnioskować również na pierwsze dziecko, składają od 1 lipca 2019 r. jeden wniosek na wszystkie dzieci, na podstawie którego zostanie odpowiednio przyznane świadczenie.
Składając wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r., osoba ubiegająca się otrzyma wypłaty świadczenia na nowych zasadach wraz z wyrównaniem od 1 lipca.
Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.
Na podstawie wniosków składanych od 1 lipca 2019 r., świadczenie wychowawcze zostanie przyznane do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że w 2020 r. nie trzeba będzie składać kolejnych wniosków. W celu uzyskania świadczenia na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. trzeba będzie złożyć kolejny wniosek. Od 1 lutego 2021 r. będzie można zrobić to elektronicznie, a od 1 kwietnia 2021 r. w wersji papierowej.
Od 1 lipca 2019 r. przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia wychowawczego zostanie przekazana na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. W przypadku gdy adres mailowy nie został wskazany, wnioskodawca będzie miał możliwość odebrania informacji w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipsku. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego nadal wymagają wydania decyzji.
Ważne terminy! Kiedy będą wypłacone pieniądze:
- złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
- złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
- złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
- złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
- złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.
Wnioski o „500 +” można składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2019 r., a tradycyjną – od 1 sierpnia 2019 r.
Sposoby składania wniosków na nowych zasadach nie zmieniają się. Tak jak w poprzednich latach, można to zrobić:
- drogą elektroniczną (za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz poprzez bankowość elektroniczną)
- drogą tradycyjną (podczas osobistej wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej)
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego składa się w urzędzie miasta/gminy/ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, a w przypadku gdy o świadczenie wychowawcze ubiega się dyrektor domu pomocy społecznej – w urzędzie właściwym ze względu na miejsce położenia tego domu pomocy społecznej.
Nowy wzór wniosku wraz z załącznikiem, obowiązujący od 1 lipca 2019 r., można pobrać osobiście w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipsku, pok. nr 7 lub bezpośrednio ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
W przypadku zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, osoba ubiegająca się jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tych zmianach Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipsku. Niepoinformowanie o zmianach może skutkować powstaniem nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, a w konsekwencji – koniecznością jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Świadczenie wychowawcze a praca poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
Jeżeli wnioskodawca lub członek jego rodziny przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wyjazd/pobyt ten nie ma charakteru turystycznego, leczniczego lub nie jest związany z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami lub występuje z zapytaniem o koordynację do Marszałka Województwa w celu rozpatrzenia wniosku i ustalenia czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacja sytemu zabezpieczeń społecznych. Ma to na celu niedopuszczenie do sytuacji pobierania przez tą samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach UE/EOG jednocześnie.
Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus
Szczegółowych informacji w sprawie zasad wypłacania świadczeń wychowawczych udziela:
Agnieszka Thakkar – Referent Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lipsku
I piętro pok. nr 7
Telefon: 87/ 642-22-31