W sobotę, 14 września, na placu przy LOLA (Lipskim Ośrodku Lokalnej Aktywności) odbył się festyn promujący nowy szlak turystyczno – rekreacyjny utworzony na terenie Lipska. Uroczyście odsłonięta została także największa w Polsce pisanka, która stanęła przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji.
Szlak wyznaczają 10 małych pisanek, rozsianych w ważnych dla Lipska miejscach oraz jedna ogromna, będąca pomnikiem – hołdem lipskim pisankarkom. Podążając tropem małych instalacji można zwiedzić Lipsk i poznać jego historię.
W uroczystości odsłonięcia pisanki i otwarcia szlaku uczestniczyli: burmistrz Lipska Lech Łępicki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji Ewa Skowysz Mucha oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska Monika Kobeldzis. O tradycji wielkanocnego „kolędowania” przypomniał Zespół Regionalny Lipsk, który poprowadził zaśpiewał tradycyjne pieśni podczas odsłonięcia pisanki.
Na scenie tego dnia zaśpiewali również: Katarzyna Krzywicka, Mirosław Lewko, zespół warsztatowy prowadzony przez Marcina Lićwinkę, instruktora śpiewu tradycyjnego w projekcie realizowanym w ramach Programu EtnoPolska 2019. Do tańca zagrał zespół z Sejn „Chłopcy z Nowoszyszek”.
Organizatorem Szlaku jest Towarzystwo Przyjaciół Lipska, które przy współpracy z członkami Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji, Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku i Urzędem Miejskim w Lipsku stworzyło nowy produkt turystyczny na terenie miasta.
Operacja „Pisankowym szlakiem” realizowana jest przez stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Lipska w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 dla obszaru Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański; Cel ogólny 5 Rozwój społeczności lokalnych w oparciu o produkcję, dystrybucję i promocję produktów lokalnych oraz dbałość o tradycję, tożsamość lokalną i dziedzictwo kulturowe;
Cel szczegółowy 5.2 Rozwój potencjału gospodarczego społeczności poprzez produkty lokalne i rynki zbytu Przedsięwzięcie 5.2.1 Produkty lokalne i lokalne rynki zbytu (Leader); na operacje z zakresu: promowania obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.